Bilginin Peşinden Koşmak

Avrupa Ülkelerinde JKA Hombu dojo’dan gelen hocaların verdikleri seminerler yaklaşık 40 yıldır yapılmakta. Tüm dünyada gelenek halini alan bu aktiviteler, Avrupa’da Nisan ile Ekim ayları arasında yoğunlukla yer alıyor. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda Belçika da 6-9 Nisan , İngiltere de ise 4-7 Mayıs tarihlerindeki JKA seminerlerine katıldım.

Belçika’da seminer benim teknik açıdan çok beğendiğim KAWAWADA Senseiyle yeniden 3 gün antrenman yapmak açısından çok önemli idi. İnanması zor ama Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen 800 Karate ka bu seminerde yer aldılar. Çoğu Belçikalı ama önemli bir kısmı da Avrupa hatta Afrika’nın  çeşitli ülkelerinden gelmişlerdi. Seminerin diğer hocaları;

MORİ, BURA ve SHİMİZU Senseilerdi. Ortak nokta Direkt hedefe yönelmek ile ilgili, blok ve ataklarda vücudun küçültülmesi amaçlı çalışma şekilleri oldu. Tuhaftır bazen çok iyi bildiğinizi düşündüğünüz bir formu yeniden keşfedebiliyorsunuz,  bu semineri. Bilgimi ve teknik anlayışımı daha da geliştirdiğim duygusu ile tamamladım. Tabi her zamanki gibi yanımda Sensei Doğan İLBAŞ vardı. Kendisine bana gösterdiği ilgi için bir kez daha buradan teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Bu arada JKA Avrupa’nın genel sekreteri Sergio Sensei ile de bir araya gelip, JKA Türkiye’nin JKA Avrupa ailesine katılma başvurusunu da yaptık. Hayırlı olur inşallah.

Yaklaşık bir ay sonra bu kez JKA İngiltere’nin düzenlediği 4 günlük bir başka seminere katıldım. Efsane Sensei OSAKA ile dolu dolu bir 4 gün. Osaka Sensei yaparken çok basit gözüken tekniklerin aslında çok tekrarla aynı biçimde yapılabildiğinin bir kere daha farkına vardım. İki ayrı derste GOJUSHİO-DAİ ve SHO  Katalarını antrenman sonrası onun kadar düzgün çizebildiğim hissine kapıldım. (Acaba bana mı öyle geldi ?) Tsuyama Sensei 80 yaşına rağmen hala mükemmel tekniği ile bizlere Karate nin yaşının olmadığını bir kez daha hatırlattı Hirayama Sensei ile SOCHİN katasını her bireyin nasıl farklı yorumladığını gördük. Ve Ohta sense de Neden İngitere de bukadar çok sevildiğini, müthiş tekniği ile bir kez daha kanıtladı. Bu seminere de Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 500 kişinin katıldığı açıklandı. Son gün seremoni sonrası tek tek her ülkenin adı anons edilerek Karatekalar tanıtıldı. Bizde Sensei Sait Uçan, Sensei Celal Akgün ve bendeniz Alev ORAL  JKA Türkiye’yi temsilen Topluluğa tanıtıldık. Bu arada ENOEDA SHİHANIN Dojosunda 4 yıl boyunca birlikte Antrenman yaptığımız (1976-1980) birçok eski dostu da yeniden görebildim. Danimarka 99 kişi ile en yüksek katılımı sağladı. Diğer 8 ülke ise 6 ile 20 kişi ile temsi edildiler. Seminer boyunca beni en güzel biçimde ağırlayan Sensei Sait UÇAN a ve Sensei Celal AKKÜN e huzurlarınızda teşekkürü borç bilirim.

Önümüzde sonbahar seminerleri var. İnşallah diğer Karatekalar ile bilginin peşinden koşmaya devam edeceğim.

OSS

Alev ORAL

Bir Cevap Yazın