Bir Seminerin Ardından (Belçika JKA Nisan Semineri)

23 – 25 Nisan tarihleri arasında Belçika nın Neuve Kasabasında düzenlenen JKA Eğitim Seminerine katıldım. Aslında bu seminerden ve katılışımdan bahsetmek istemiyordum, lakin geçtiğimiz günlerde ‘Geleneksel Karate’ ile ilgili Turkkarate.com sitesi forum sayfasında yapılan tartışmaları okuduktan sonra toplam nüfusu 10 milyon civarında olan Belçika’da ki semineri anlatmanın tartışmalara yeni bir yön vereceğini düşündüm.

Önce detayları açıklayarak başlamak isterim, sonra ise konuyla ilgili yorumumu yapacağım. Seminer Brüksel’in hemen dışında köy mü-kasaba mı olduğunu anlayamadığım bir yerde düzenlenmişti ama beni asıl hayrete düşüren bu ücra yerdeki devasa boyuttaki Spor Kompleksi oldu.

Sporcuların rahat edebilmesi için her şey vardı. Özellikle her soyunma odasındaki sıcak su imkânı sunan duşlar mükemmeldi. Herkesin rahatlıkla yer bulduğu geniş kafeterya ise iki seans arasında yeni dostlukların oluşması için mükemmel bir mekân oluşturuyordu.

Şimdi sıkı durun, seminere resmi rakamlarla belirlenen, Yedi yüz elli Karate ka katıldı. Bizim için hayal gibi görülen bu rakam. Yılda 3 kez düzenlenen diğer seminerlerde daha da yukarı çıkıyor imiş. Dikkati çeken bir başka husus da, deyim yerinde ise yediden yetmişe her yaş ve kuşaktan Karateka nın Tatemide ter dökmesi oldu. En yaşlı katılımcı 73 yaşında ,en yüksek danlı Karateka ise JKA 7. Dan dı.Yıllar süren ağır antrenmanların bıraktığı izleri, dan dereceleri yükseldikçe daha açık bir biçimde görmek mümkündü. Çoğu Karate ka diz ya da bel ağrılarından şikâyet ediyordu ama inanın hiçbir şey bizleri var gücümüzle çalışmaktan alıkoymadı. Herkes dağarcığına yeni bilgiler katmak çabası için seminer hocalarını soru yağmuruna tuttu ve hiçbir soru yanıtsız kalmadı.

JKA Merkez dojo da her gün yapılan analizlerin tüm dünya Karatekaları na büyük bir cömertlikle aktarıldığına şahit oldum.

Seminer hocaları:

  • Sensei Oishi               JKA 8.Dan
  • Sensei Kurasako        JKA 7. Dan
  • Sensei Bura                JKA 7.Dan
  • Sensei Sawada           JKA 7.Dan
  • Sensei Kobayashi      JKA 6.Dan  (2 kez JKA kumite ve Kata şampiyonu.)
  • Sensei kumeta           JKA 3.Dan

Teknik açıdan geleneksel Shotokan Karatenin detayları ve JKA Merkez Dojo nun Katalar ve Temel Teknikler üzerindeki yorum ve değişiklikleri 3 gün boyunca ve sabah ve öğleden sonra günde iki kez bir saat otuzar dakikalık seanslar halinde çalışıldı. Teknik açıdan benim için çok doyurucu bir üç gün geçirdim. Bu vesile ile değerli dostum Doğan İLBAŞ Sensei yede bana gösterdiği yakınlık ve misafirperverlik için teşekkürlerimi sunuyorum.

Şimdi gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına. Yukarıda naklettiklerim, insanların Spora sosyal bir olgu olarak yaklaştıklarının açık göstergesi. Hiç kimse yaşını ve hastalığını bahane ederek Seminere katılmazlık yapmadı. Ülkenin her tarafından gelen Karatekalar yeniden ve yine Tatami de ter döktüler. Herkes, birlikte çalışmanın Sosyolojik ve Sportif sonuçlarından olabildiğince yararlandı. Üç gün sonunda herkes mutlu bir biçimde işine, Dojosuna döndü.

Benzer seminerlerin Ülkemizde de aynı sıklıkta yapılabilmesinin ve katılımlarında benzer rakamlara ulaşabilmesinin umudu içindeyim. Umarım salt müsabaka düzenlemek değil ama eğitimin de önemli olduğu ve katılımın da yüksek rakamlara ulaştığı bir oluşum içine girebiliriz.

Bu vesile ile JKA Türkiye’nin ülke çapında düzenlediği eğitim seminerlerine emeği geçen tüm arkadaşlarımı da canı gönülden kutluyorum.

Yoğun antrenmanlı günler dileği ile

Dr. Alev ORAL

Bir Cevap Yazın