Karate-Do ve Basın

Büyük camiamızdaki küçük, fakat gönlü büyük karatecileri tarafından yapılan yayınlar, yavaş yavaş ses getirmeye başlamıştır. Mayıs 2006 tarihinde elde edilen, Avrupa şampiyonluğu, Türk karatesinin değil aynı zamanda Türk sporunun başarısıdır. Kolay değil, idari mekanizmanın bir hiç uğruna başlattığı zıtlaşma ve yönetim bazındaki hatalara rağmen, teknik ekibimizin istikrarlı tutumu ile AVRUPA ŞAMPİYONU olduk.

Emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.
Gelelim, şampiyonluğun ulusal basındaki yankılarına.
Bildiğimiz üzere, ulusal yazılı ve görsel basında bir hiç olarak yer aldık.
Haklı olarak isyan ettik ve ediyoruz… Peki, bu konularla ilgili olarak neler yapıyoruz diye sormamız lazım…
Tabii ki cevap koskocaman bir hiç olacaktır. Evet…bu konu ile ilgili hiçbir girişimde bulunulmadı.
Neden bulunsunlar ki!
Ne için? Kim için? Neden ?

Federasyonumuzun basın, organizasyon ve eğitim komiteleri her zaman yok sayılmıştır.
O makamlar için hiç kimse mücadele etmemiştir. Adı geçen komiteler, olsa da olur, olmazsa da olur şeklinde düşünülen komitelerdir. Kimse büyük kurtarıcı Atatürk’ün söylediği sözü bilmez veya bilmek istemez ” GERİNİN GAYRETİ İLERİNİN ZAFERİDİR” Evet, bu cümle adı geçen komitelerin önemini bizlere hatırlatmaktadır.

Dünyadaki her türlü mücadele ekonomik getiriler üzerine yapılmaktadır. Maalesef para her problemi çözen meta olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.
Bizlerinde oyunu kuralına göre oynamalı ve işe profesyonelce düşünce ile çıkmalıyız.

AKTİV magazin dergisini özveriyle çıkaran ve kaliteli yayıncılık yapmaya çalışan değerli arkadaşımız Cengiz TUNCER in dergisini bile yaşatamadık. Ekonomik problemleri aylarca sinesine çeken Cengiz kardeşimiz kalite ve hizmetten ödün vermedi ama bizlerin duyarsızlığı karşısında da derginin yaşamını bitirmek zorunda kaldı. Bu konu nereden açıldı diyeceksiniz….
AKTİV dergisi olarak düzenlediği şampiyonanın yayınlanması için ulusal TV ile görüşmesinde 7.000 EURO para istendiğini bana iletmişti. Başka bir alanda faaliyet gösteren bir eğitim kurumunun uluslar arası aktivitesinin yayınlanması için de, farklı bir ulusal TV nin 10.000 EURO karşılığı yayını gerçekleştirdiğini biliyorum.
Bu durum böyle iken bizlerin “armut piş ağzıma düş ” beklentisi yerine ekonomik olarak güçlenmemiz ve bu konuda projeler üretmemiz gerektiğini düşünüyorum.
Kısaca, federasyon bünyesinde kendine etiket edinen yönetim kurulu üyelerinin ellerini taşın altına koymaları, çevrelerini ve maddi imkânlarını seferber etmeleri gerekmektedir. Yurt dışı ve yurt içi aktiviteler kesinlikle ekonomik katkı olmazsa yayınlanma da olmaz. Bunu unutmayalım… Diğer çözümler sadece çözümsüzlük olur ve beyaz kaftanlı prensesi beklemeye benzer…

HAKAN ALPAY
KARATE KA
www.Karatedohakanalpay.com

Bir Cevap Yazın