Karate-Do Ve Yaşlılık

Karate do sanatında kuşaklar olgunlaşma ve mükemmelleşmenin sembolüdür. Bu cümlede bahis edilen olgunlaşma; kişinin kendisi ile yani ego su ile olan mücadelesidir. Mükemmelleşme ise; kişinin çevresindeki kişiler ve doğa ile olan saygısı ve iletişimidir. Bir cümleyi daha sizlerle paylaşarak esas konuya geçmek istiyorum; Silahsız mücadele sanatı, şiddeti, kargaşa ve karmaşayı önler, bu sanatı yapan kişiler alçak gönüllü, dürüst ve sadakat sahibidirler. Aynı zamanda  vücudunu, kuvvetini ve ruhunu beraber geliştirmelidirler. O kişi ki; kuvvetini, kibirlilik ve küstahlık için kullanır, toplum için uğursuzdur, nefret edilir ve kendi sonunu kendi elleriyle hazırlar.

Bu iki felsefi cümle bize diyor ki; Bu sanat insanlara eğitim verir, kişinin egosu ile olan mücadelesidir. Bu sanatta olay sadece bir tekniğin veya bir kata nın uygulanması değildir. Toplumun çekirdek yapısını  teşkil eden  insanın kalitesini arttırmak, topluma barışı sağlatmak, toplum içinde uyumu oluşturmak, halkın iyiliklerini çoğaltmaktır. Teknik gelişim ruh ve beden ile beraber geliştirilirse mükemmelleşir. Bu çalışmalar kişisel kontrolün en yüksek seviyeye ulaştığı ve zihnin en yüksek içsel bütünlüğe ulaştığı ruh haline gerek duymaktadır.

Gelelim yazının başlığına; Derslerimizde devamlı söylüyoruz, karate do sanatı her yaşta yapılır. Ve faydalarını anlatıyoruz. Güzel de orada şunu demiyoruz yaş kemale erdiğinde karate do sanatına başla 3 senede siyah kuşak ol veya  DAN yönetmeliğinin KANSER eden 17 maddesini uygulat ve 6 ay da siyah kuşak ol, ondan sonra karate do sanatına yıllarını vermiş sensei’leri acımasızca eleştir ve küstahça azarla.. EDEB ya…

Kusura bakmayın yaş kemale ermişse ve bu spora merak sarmışsanız yaşınıza göre davranacak ve sporun yazılı olan ve olmayan kurallarını bileceksiniz. Siyah kuşak sahibi olmuşsunuz, neyin mücadelesidir, 2 nci dan, neyin mücadelesidir..3.dan..neden..Bu spora ne için başladınız önce onun adını koyalım. Bilimsel olarak 25 yaşından sonra başlıyorsan kesinlikle hobi için başlıyorsundur. 30 yaşından sonra başlıyorsanız sağlık ve sıhhat içindir. Bu kemale ermiş yaş tan sonra başlayıp  ve bugüne kadar emek vermediğiniz ve dikkat etmediğiniz, eğitilmemiş bedeninize hayranlık duyarak “ben herkesten güzel yapıyorum, en iyi benim derseniz “…Ayıkla pirincin taşını.. Siyah kuşağı almışsınız veya vermişler. Kusura bakmayın daha ilk okul 1. sınıftasınız.. Olgunlaşacaksınız bunun içinde antrenman yapacaksınız sonra.

Yeter bekleyin. Beklemek çalışarak olur. Yan gelip yatmakla.. orada burada yazılar yazmakla değil.. kihon, kata, kumite çalışın ve DO sanatının ne olduğunu öğrenmeye ve anlamaya çalışınız. Kitap okuyun.. Felsefe, sosyoloji, zen, Budizm, İslamiyet, Atatürk ilkeleri, görgü kuralları, Avrupa ve dünya siyasi hayatı o kadar okunacak ve öğrenilecek konular var ki… İnsan kendi ni bu şekilde geliştirir, çünkü beyin okumakla gelişir. Ömür boyu 1.dan siyah kuşakta kalsanız ne olur ! bir düşünün bakalım.. Hani “ kemer belde değil beyindeydi” Çalışın, çalışın, ille de çalışın!  Egonuzu yenmeye çalışın, nasıl olacak.. kihon, kata, kumite çalışarak.. Sizlerin yaşı kadar karate do sanatına emek vermiş kişilere hakaret etmekle değil. Küçücük beyninizle o mükemmel insanları YOK saymakla değil kişiler  size cevap vermiyor ve sizin gibi davranmıyorsa bir bildikleri var demektir. Olgun insanların feryat ve isyanı “ SESSİZ “ kalmaktır. Lütfen. Bir aynaya bakın ve yazacağınız yazıları düşünerek ve en önemlisi HADDİNİZİ bilerek yazın.

Sevgilerimle… OSS

Hakan ALPAY

Bir Cevap Yazın