Kitapsız Do Sanatı Karate

karate-do.gifKarateye ilk başladığım aylarda tekniklerden çok karatenin dili beni zorlamıştı. Hocaların gösterdikleri tekniklere, katalara insan bedeni zaman içinde kendi çapında uyum sağlayabiliyordu. Dojo antrenmanlarında ne kadar çok tekrar yapıp, ne kadar çok ter akıtırsanız teknikleriniz o denli oturuyordu. Ama oldukça yabancısı olduğumuz karate dilini kulaktan dolma öğrenmek bana oldukça zor gelmişti. Hocaların ağzından çıkan her terim ve ismi o an ezberlemeye çalışıyor ama kısa sürede de unutuyordum.Karatenin dili kadar olmasa da teknikler ve katalar içinde ayni sıkıntıyı yaşamıştım. Dojoda öğrendiğim bir tekniği evde veya antrenman harici salonda çalışırken tam olarak hatırlayamıyor yanlışlıklar yapıyordum.

Bu yalnızca bana özgü bir durumda değildi. Ayni kuşağı taşıdığımız çok daha genç sporcularda ayni sıkıntıları yaşıyordu. Her zaman her şeyi hocalara da soramıyordu insan. Veya bir kez sorduğunuzu birkaç kez sormaktan çekiniyordunuz.

Bunun mutlaka bir kitabı olmalıdır diye civardaki kitapçıları dolaşmaya başladım. Çocukluğumuzdan hatırladığım jiujitsu ve kung-fu kitapları aklıma geldi. Mutlaka karate kitabı da vardır diye düşündüm. Ama yakın çevremde bulunan kitapçılarda karate do ile ilgili herhangi bir kitap bulamadım. Kütüphanelerde de yoktu. İstanbul’a bile gittim kitap aramak için. D&R e bile bulamadım. Sonunda Karate-do nun kitapsız bir dövüş sanatı olduğuna ikna oldum.

Üst kuşakların antrenmanlarını izlemeye, izlerken de duyduğum teknik terimleri bir deftere yazmaya başladım. Ama çok kez duyduklarımla yazdıklarımın ayni olmadığını zaman içinde öğrendim. Bu konuyu yazmak nerden mi aklıma geldi. Aslında çok uzun süredir aklımdaydı. Bazı hocaların karate ile ilgili kitaplarının olduğunu duymuştum. Ama bunların çoğunun bir el kitabından çok kendi anılarını anlattıkları otobiyografik kitapçıklar olduğu söyleniyordu. Zaten onları bile temin edememiştim.  İlk ciddi ve gerçekten siyah kuşak 1. DAN seviyesine yetecek tüm bilgileri içeren Karate-Do  kitabını sensei Olcay KÜÇÜKATEŞ hediye etti bana. Kitabın yazarı da Olcay hocaydı. Ne yazık ki değerli eser maddi imkânsızlıklar nedeniyle çok az basılmıştı.

Gerçekten her karate ka nın çantasında bulunması gerekli olan bir el kitabıydı bu eser.  Şu günlerde kitap müjdeleri almaya başladık. Kimisi basılmış, kimisi de basım aşamasında olan bu kitapların Karate Do sanatına çok şey katacağı kuşkusuzdur.  Son kitap müjdesi Hayrettin HAMURCU senseiden geldi.

Çocuklara dönük resimli bir karate kitabı çalışması olduğunu destekleyici bulur bulmaz bastıracağını sosyal medyadan duyduğumda çok sevindim. Özellikle çocuklar için düşünülüp hazırlanmış bir karate el kitabı gerçekten büyük bir gereksinimdi. Bol renkli ve resimli böyle bir kitap karateyi çocuklara daha fazla sevdirebilirdi.

Bu tür kitaplar Federasyonumuz Eğitim Kurulunun çalışma programına da alınmalı ve yazarlar maddi yönden desteklenmeli. İnternet üzerinden bir takım standart dışı çalışmalar genç karateciler için ne kadar yararlı olabilir diye düşünüyorum. Yararlı çalışmalar olduğu kadar, yanlış sonuçlar doğuracak, karatenin DO felsefesine uygun olmayan yönlendirmeler gibi sakıncaları da var internetin.  Ama Federasyonumuz bir kurul oluşturup kendi eğitim çalışmalarıyla ihtiyaç duyulan ve tatmin edici bilgileri içeren vidolar ve CD lerle ve hocaların yazdığı kitaplarla bu dojolarda yapılan antrenmanlara destek olabilir. Diğer bir konuda; 6.DAN, 7.DAN hocaların hazırladıkları tezler var!

Yılların deneyimlerinin süzgecinden geçmiş olan bu değerli hazineler gün yüzüne çıkarılmalı artık. Bu tezler konusunda bir takım düşüntüler yapılıyor. Başka dillerden tercüme ettirildikleri, tezi sunanın kendi dağarcığının ürünü olmadığı fısıltı gazetelerinde dolaşıyor. Öyle bile olsa bir çabanın ürünüdür bu eserler.  Turkkarate.com da Hasan OKUŞ senseinin tezini zevkle okuyorum ben şahsen. Arşivdeki diğer tezlerde karate camiasının yararına sunulmalı. Bunu Federasyonumuzun bizzat kendi yapmalı.

Karateyi sevenler ve dojolarda ter akıtanlar adına Türk Karatesine katkı sağlayan onu yücelten, tanıtımına katkı sağlayan herkese müteşekkirim, saygılarımı sunuyorum.

OSS…

Necmettin Özdemir

Karate Ka

Bir Cevap Yazın