Makiwara Çalışması

makiwaraMakiwara Okinawa Karatesine özgü klasik  bir antrenman aracıdır. Bu aracın gelişimi ile ilgili tarihsel sürece kısaca değinmek gerekirse. Okinawa Japonya nin Güneyin de  KIUSCHU ve FORMOZA adalar gurubunun arasında yer alan Ryu Kyu adalar gurubunun en büyüğüdür. Çin ile Japonya arasın da Jeostratejik konumu itibariyle  sürekli işgaller görmüş bir yerdir.

Okinawa yerlileri adayı tarih boyunca Çin , yada Japonya ya bağlayan işgalcilere karşı hep mesafeli olmuş, kendilerinin sadece Okinawalı olduklarını hissettirecek tutumlar göstermişlerdir.
Ada insaninin bu psikolojisini kendisine bir tehdit olarak algılayan işgalciler yerli halkı bir dizi yasaklar  çıkartarak kontrollerinde tutmayı tercih etmişlerdir.

Bu yasaklar en bastan Okinawa ya özgü mücadele disiplinlerinin yerli halk tarafından çalışılmasını kapsamaktadır, funakoshi7zndaha sonra en küçük bir çakı bile silah sayılıp taşınma yasağı getirilmiştir.  Yasakların bunca temellendiği o ortamda Okinawa insanının yaratıcı zekası devreye girecek, günlük yaşamda kullandıkları ne tur gereç varsa onları geceleri gizli gizli çalıştıkları mücadele oyunları içerisinde ölümcül birer silah haline dönüştüreceklerdir. Örneğin., Bir ekin biçme aracı olan Nunchaku dan saban’a kadar tarımda kullanılan tüm araçlar.  Ya da balıkçı teknelerin de kullanılan çeşitli boylarda ki bambu  sopalar hepsi birer öldürücü silah haline dönüştürülmüştür.

Okinawa cok şiddetli fırtınaların yaşandığı bir yer olması nedeniyle  önceki yüzyıllar da kurulan evler ahşap kazıklar üzerine ve tek katlıdır.  Bu evlerin etrafı çitlerle örtülü arkası bahçeli basit bir mimari anlayışa sahiptir.  Yerli halk evlerine ait bu küçük bahçelere çeşitli meyve ve sebze ekse de daha çok dinlenme alanı olarak kullanmaktadır.  Hemen, hemen her evin bahçesinde ekili bulunan sebze ve meyvelerin kus talanından korunması amacıyla başı hasır şapkalı bir de korkuluk  dikilidir.  İşte o korkuluklar aslında artık tamamen geceleri büyük bir gizlilikle sürdürülen karate çalışmalarında kullanılan Makiwara aracıdır..!

gigo0bsAda insaninin her türlü silahı taşımasına yasak getiren işgalci güçler bu yasaklarla beraber Okinawalıların kol ve ayaklarını da müthiş birer ölümcül silah haline getirmelerine zemin hazırlamışlardır.

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında Japonya’ya aktarılan Okinawa’ ya özgü karate bilgileri ile beraber adına Makiwara denilen bu araçta Japonya ya getirilmiştir.

Günümüzde çok farklı türleri üretilen bu araç daha çok geleneksel karate çalışılan dojolarda ilgi görmektedir.

Orijinalinde Makiwara aracı üzerinde darbelerin vurulduğu satıh bambu liflerinden elde edilen hasır örgü ile sarılıdır.  Yaklaşık aynı tolerasyonu sağlayacak diğer bir materyal de tıpkı bir kitap gibi üst üste  sıralanmış gazete kağıtlarının ayni satha monte edilmesi ile elde edilebilir Klasik anlamda elin  “Shuto, Haito , Tensho , Washide, yumruk0vlHaiushu” bölümleri,  yumruğun “Seiken, Uraken, Tetsui “ bölümleri ,  kolun  “Haiwan,Wan, Empi kisimlari “ ile ayak teknikleri içerisinde ise daha çok Mawashi Geri vuruşu Makiwara üzerinde antrene edilir.  Makiwara çalışmaları yapan bir karate ka belli uzuvlarının giderek silah haline dönüştüğünü hissederek kendine olan  fiziksel güvenini arttırır.

Ayrıca bu çalışmalarla beraber darbenin vurulduğu satıhtan vücuda yansıyan tepkimeyi adali olarak silme gücü kazanılır. Üstad Funakoshi’nin de hocası olan Itosu sensei kitabında günlük Makiwara çalışmalarını 200-300 vuruş olarak önermektedir. Bu arada Shotokan karatenin sadece geleneksel yanını benimseyip Aikido sanatı ile harmanlanan SHOTOKAI kurumu makiwara19ueMakiwara çalışmalarını özellikle eklemler üzerin de yarattığı tahribatlar nedeniyle sağlıksız bulmakta ve bu tarz çalışmaları  önermemektedir. Itosu sensei bir Makiwara çalışması yapılırken şu teknik detayların öne çıkartılmasını ister. 1- Makiwara tahtası yari Fudo Dachi pozisyonunda iken tam yumruk yolunun karşısında  bir yükseklikte olmalıdır.2- Makiwara çalışmasında omuzlar düşük, göğüs hafif öne sürülerek rahat bir pozisyona geçilmelidir.
3-Vücut ağırlığı ve ilgi tamamen aşağı abdomen (karın) kasları üzerinde toplanır.
4-Yarı Fudo dachi pozisyonunda yukarıda sıralanan vücut pozisyonları alındıktan sonra, geride duran ayağın zemini hızla itmesiyle (Kalça Vuruşu/Hanmi-irimi, Gyaku Zuki biçimin de..! ) yumruğun Seiken kısımları hızla Makiwara ya itilir.

Oss
Shotokan Karate 6. Dan

Bulut  BABA

 

Bir Cevap Yazın